ND471625
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ND471625
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 250 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 393 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : POW-R-BLOK™ Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8800A @ 60Hz
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MOD ISO DUAL 1600V 250A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 393 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module